Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami v 76. členu opredeljuje enote in službe Civilne zaščite, med njimi tudi enote za prvo pomoč. Prva pomoč je neposredna zdravstvena oskrba, ki jo dobi poškodovanec ali nenadno zboleli na kraju dogodka in čim prej po njem ter je opravljena s preprostimi pripomočki in z improvizacijo. Pri prvi pomoči je treba ukrepati naglo, pravilno in v pravem zaporedju. Laična prva pomoč traja toliko časa, dokler ne pride strokovna pomoč.
Pripadniki enot za prvo pomoč se izobražujejo na sedemdeseturnih tečajih prve pomoči, znanje pa obnavljajo na krajših obnovitvenih tečajih. Tako so seznanjeni z najnovejšimi doktrinarnimi smernicami s področja prve pomoči. Temeljno znanje, ki ga člani enot na tečajih pridobijo, je usmerjeno v preverjanje vitalnih življenjskih funkcij, oživljanje, preprečevanje krvavitev, prepoznavanje nenadnih bolezenskih stanj.
RKS-OZ Koper aktivno sodeluje pri usposabljanju posameznikov za nudenje laične prve pomoči, tj bolničarjev prostovoljcev. Pri tem nudi združenju nudi vso pomoč in podporo Mestna občina Koper. Trenutno delujejo v okviru združenja 3 ekipe prve pomoči, plan za prihodnje pa je usposobiti še najmanj dve ekipi RK. Ob tem je potrebno dodatno računati tudi na ekipo prve pomoč Občine Ankaran.
Prostovoljni bolničarji, ne samo, da so razporejeni v ekipe prve pomoči in skrbijo za nenehno obnavljanje znanja in veščin, temveč sodelujejo tudi na vseh večjih prireditvah in dogodkih s prikazom temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja, osnovami prve pomoči, spodbujanju h krvodajalstvu ter promocijo aktivnosti in delovanja združenja in Rdečega križa nasploh.